Det her er en af de retter, der i en periode går viralt, og man ser overalt på sociale medier: Gyozafad. Fællesnævneren for disse virale retter er ofte, at de er nemme at lave og ikke kræver så mange ingredienser. Gyozafadet er et rigtig godt eksempel på det: Få ingredienser der røres sammen i et fad, gyoza lægges heri, og retten bages i ovn. Det er simpelthen ægte hyggemad, og det smager fantastisk.
Dette er mit bud på et gyozafad – med kokosmælk, peberfrugt og spinat. Du kan godt begynde at glæde dig!

‘Hvorfor skal peberfrugten blendes??’ tænker du måske
Jeg har bøvlet med at få mine asiatiske supper og saucer lige så flot røde, som når man får den serveret på spisesteder eller i Thailand. Faktisk var mine retter med rød karry ofte lidt til den blege side. Men så lærte jeg et trick: Man skal bruge rød peberfrugt for at hjælpe farven på vej – og jeg har lært tricket af en meget dygtig thaikvinde, så den er god nok.
Man kan ikke nøjes med blot at skære peberfrugten i stykker, hvis man vil have den røde farve, heller ikke hvis man finthakker den. Man er nødt til at bruge en fx en minihakker, så peberfrugten finthakkes på en måde, hvorved saften ‘presses’ ud af peberfrugten. Det er nemlig især saften, der giver farve til saucen.
Og så giver peberfrugten også dejlig smag i saucen.
Psst!
Du er NØDT TIL at anskaffe dig noget crispy chili oil, hvis du ikke allerede er den lykkelige ejer af noget sådant! Jeg er ikke den store chilifan, men crispy cili oil er noget helt andet, fordi det ikke kun indeholder chili, men er en sprød blanding af stykker af chili, løg og soyabønner i en soyabønne olie. Det er selvfølgelig stærkt – det ér jo chili – men det er ikke vildt stærkt, til gengæld er det vildt lækkert, fordi det har forskellige smagsnuancer, og det er faktisk sprødt, selvom det ligger i olien.

Mere gyoza?
Så prøv lige den her spicy dumplingsuppe! Den er SÅ GO’!

Gyozafad
Det skal du bruge
- 1 rød peberfrugt
- 1 løg
- 2 fed hvidløg
- 1 dåse kokosmælk
- 1/2 spsk majsstivelse
- 2 tsk rød karrypasta
- 3 spsk soyasauce
- 2 spsk sesamolie
- 1/2 tsk salt
- 1/2 lime, saften heraf
- 75 g frisk spinat
- 300 g gyoza med grøntsagsfyld, frosne
- Nudler af ønsket type og i ønsket mængde
- Tilbehør: Crispy chili oil, forårsløg samt sesamfrø/grofthakkede peanuts/tørristede cashewnødder
- Psst. Vil du gerne tilføre retten protein, så tilføj edamamebønner (eller cannellinibønner fra dåse) i saucen, bare direkte fra frost (1 dåse bønner til 2 personer eller tilsvarende mængde edamamebønner)
Sådan gør du
- Tænd ovnen på 200 grader varmluft. Find et fad str. 20x25 cm (til 2 personer).
- Skær peberfrugt og løg i grove stykker og kom disse i en minihakker sammen med hvidløgsfedene. Kør til peberfrugt og løg er helt findelt.
- I fadet kommes kokosmælken, majsstivelse, rød karrypasta, soyasauce, sesamolie, limesaft og salt og blandes grundigt.
- Tilsæt peberfrugt-løg-hvidløg-blandingen og bland grundigt.
- Tilsæt til sidst den friske spinat (og bønner hvis dette ønskes) og bland grundigt - bare rolig; Selvom det virker som meget spinat, passer det.
- Læg de frosne gyoza ned i saucen med lukningen opad, der vil være ca. 1/3 af gyozaerne over saucen.
- Bag retten ca. 25 minutter til saucen har boblet et stykke tid og er godt gennemvarm, og gyozaerne er blevet godt gyldne og sprøde.
- Tilbered nudlerne efter pakkens anvisning.
- Server med nudler samt toppings; Forårsløg, crispy chili oil og sesamfrø/grofthakkede peanuts eller tørristede cashewnødder.
Rigtig god fornøjelse
