Denne smukke chiagrød er ren selvforkælelse fyldt med skønne superfoods som chiafrø, valnødder og blåbær. Denne morgenmad er luksuriøs selvforkælelse, der gør godt i krop, sjæl og sanser. Og så er det også en supernem morgenmad, da den røres sammen aftenen inden, den skal spises. Så kan man om morgenen smide noget lækkert topping på, og så er det verdens fineste morgenmad.
For at få den karakteristiske blå-lilla farve som på billedet, skal man bruge frosne, vilde blåbær. Disse fås efterhånden i mange supermarkeder, som regel endda i økologisk version.

Chiagrød med blåbær, rugkerner, lime og vanilje
Udskriv person
Det skal du bruge
- 150 g vaniljeskyr
- 1 spsk chiafrø
- 2 spsk opblødte kerner, feks rugkerner*
- 1/2 tsk vaniljesukker
- 2 tsk grofthakkede valnødder
- 100 g frosne, vilde blåbær (disse giver den flotte farve)
- Saft af 1/2 lime
- 1/2 dl koldt vand
- Evt. topping: Ekstra blåbær ~ meget gerne frosne ~ samt lidt hakkede valnødder.
Sådan gør du
- Rør alle ingredienser sammen.
- Trækker i lukket beholder i køleskab natten over.
- Nydes næste morgen.
Noter
*Opblødte kerner: Kerner, feks. rugkerner, perlebyg eller lignende lægges i vand og trækker deri nogle timer, fx natten over. Herefter hældes vandet fra, og kernerne er klar til brug uden at skulle koges først. De opblødte kerner kan opbevares i en lukket beholder i køleskab 3-4 dage.
Rigtig god fornøjelse