Gulerødder, spidskål, squash og løg skæres i tynde strimler, lidt ligesom julienne (det tager lidt tid at skære dem i strimler, og hvis du er utålmodig, har travlt eller bare godt kan lide grøntsagerne skåret på en anden måde, gør du bare det). Hvidløgsfeddene presses i hvidløgspresser.
Opvarm en wok til høj varme (jeg steger på trin 8 af 9) og steg grøntsager og hvidløg heri, til det hele begynder at falde lidt sammen.
Tilsæt soya, limesaft, brun farin, ingefær, chiliflager og salt og bland grundigt.
Kog vand op til nudlerne, så vandet er klart til brug.
Skub grøntsagerne til side i wokken og kom æggene på den 'ledige' plads i wokken. Der vil være væske i bunden af wokken, det gør ikke noget ift. æggene. Skru evt. 1-2 trin ned for varmen hvis du synes. Vend rundt i æggene ligesom når man laver scrambled eggs, det skal nemlig ende med at have den konsistens (scrambled).
Kom nudlerne i en skål og hæld kogende vand over dem. Lad nudlerne trække to minutter. Dræn herefter vandet grundigt fra, skyl med koldt vand, kom lidt sesamolie på nudlerne (for at modvirke klistring og knæk) og vend forsigtigt olien rundt i nudlerne. Adskil forsigtigt nudler der evt. ikke har løsnet sig fra hinanden.
Spinat og nudler kommes i wokken til grøntsagerne og æggene, og det hele blandes grundigt og lidt forsigtigt.
Server med sesamfrø, sesamolie og soya ved siden af, så man kan drysse og dryppe på efter ønske.