Tænd ovnen på 200 grader varmluft.
Vask butternutsquashene, halver dem på langs og skrab kerner og membraner ud.
Pensl de halverede butternutsquash med lidt olivenolie, drys med flagesalt og lidt groft sort peber.
Bag butternutsquashene ca. 45 min. + 5-10 minutter ved 250 grader grill.
Kikærterne skylles, vendes med en smule olivenolie samt flagesalt og kommes i ovnen samtidig med butternutsquashene. Kikærterne er færdige, når de er har fået overflade og er gyldne, dette tager ca. 35 minutter.
Mens butternutsquash og kikærter bager, klargøres rettens øvrige elementer
- På en tør godt varm pande (hos mig er det trin 7 af 9) steges boghvede kerner til gyldne. Omrør og hold øje, så boghvedekernerne ikke branker.
- Grønkål tilsættes fintrevet citronskal, olivenolie samt flagesalt i de angivne mængder og krammes/masseres grundigt med hænderne, så grønkålens struktur bliver lidt blødere.
- Persille skæres groft.
Når butternutsquash er færdigbagt, kan den evt. hvile 5 minutter, inden den toppes med alle rettens øvrige ingredienser.
Rigtig god fornøjelse.